Září 2016

Světlo ze všech stran - to je, oč tu běží!

26. září 2016 v 16:49 | growway |  Novinky

Světlo ze všech stran, to je oč tu běží!

Secret Jardin - LED TLED 26W

(GROWING & BLOOMING SPECTRUM)


Svítit na květy ve vyšších částech rostliny je účelem většiny pěstitelů. Co ale se spodními květy, ke kterým se světlo shora nedostane? Řešení je nasnadě.

Hledání odpovědí ušlo dlouhou cestu přes lineární zářivky, CFL až došlo na LED osvětlení, které se díky firmy Secret Jardin může posunout zase někam dále.

LED osvětlení … to je otázka. Existuje mnoho výrobců, kteří své produkty rádi srovnávají s klasickými HPS a MH výbojkami. Krásné obrázky s popisem, že s například 300W LED osvětlením lze nahradit HPS o příkonu 600W je stará pohádka. Snad se tato malá utopie brzy změní na realitu ale momentálně je jen velmi málo produktů, které by dokázaly opak. Věříme, že tyto produkty na trhu již jsou, bohužel existuje jen opravdu malá hrstka pěstitelů, kteří se chtějí o své zkušenosti podělit, takže nemůžeme podat komplexní odpověď.

LED osvětlení má ale proporce k tomu, aby se dostalo na vrchol žebříčku v rámci osvětlení pro rostliny. A to i díky dosvicování, které je jedním z hlavních témat tohoto článku.

Jsme přesvědčeni, že spousty pěstitelů již koketovalo s myšlenkou prosvítit i spodní části rostliny a zajistit si tak větší úrodu. Jsme proto více než nadšeni z nového produktu, který přišel na trh: Secret Jardin - TLED 26W (GROW & BLOOM spektrum).

KONEČNĚ INOVACE!

Že nevíte o co jde? Ani se nedivíme, sehnat informace o tomto produktu není vůbec lehké, obaly těchto světel jakoby pořád produkovaly teplo z výroby jak jsou čerstvé.

Ale od začátku - Secret Jardin je holandská firma, která se pyšní hlavně produkcí kvalitních pěstebních boxů a řadou vysoce kvalitních produktů jako jsou sítě, propagátory a další.

Nový produkt TLED ve verzích pro růst a květ o příkonu 26W má potenciál stát se novinkou číslo 1! A to jak mezi osvětlením pro malé rostliny, tak pro dosvícení spodních květů u již kvetoucích rostlin.

V sadě s tímto svítidlem jsou také 3 různé varianty držáků - s háčkem na zavěšení nad rostliny (např. přivázáním na Easy Roll) a dvě velikosti úchytů na tyče pěstebního boxu.

Co se týče malých řízků a matečních rostlin je chromatičnost světla (barevné spektrum) u verze GROW uspůsobena pro kořenění a růst rostlin (6500K). LED zářivku je možno zavěsit nad rostliny nebo skleníček a nahradit tak často využívané CFL zářivky. Je možno je také používat jako osvětlení pro mateční rostliny a to buď klasicky pověšením nad rostliny nebo dosvicováním bočních stran rostlin - rostlina tak bude vypouštět více bočních větví, ze kterých bude možno nařezat více klonů.

Verze TLED BLOOM s červeným spektrem pro květ se skládá ze 3 částí. Ze 45% jsou použity diody s teplotou chromatičnosti 3000K, z dalších 45% se skládají z diod o teplotě 2100K a z 10% je
v ní obsazeno také infačervené světlo.

Možností využití TLED BLOOM jsou stejné jako u verze GROW - zavěšením nad rostliny pro dosvícení stinných nebo hůře osvětlených míst. Druhou možností je použití připnutím na tyče pěstebního boxu a dosvícení spodních květů rostliny. Díky držákům, které jsou součástí svítidla je manipulace se světlem a jeho posouvání velice jednoduchou záležitostí. Toto svítidlo lze také upevnit přišroubováním k bočním stěnám pěstební místnosti (pokud nevlastníte pěstební box).

Zapojení těchto světel je tak0 velice jednoduché - k svítidlu je připojen kabel, který stačí pouze zapojit do zásuvky a můžete svítit. Není tak potřeba nakupovat další armatury jako tomu bylo u lineárních zářivek.


Proč? No a proč ne?!

  • Prosvítit spodní části rostlin k tomu, aby plody i ve spodních částech rostlin byly pevné a plné je základním předpokladem pro úspěšnou sklizeň.
  • Při zavěšení TLED BLOOM nad kvetoucí rostliny můžete doplnit málo prosvícená nebo stinná místa.
  • Ve verzi s modrým spektrem pro růst šetří energii využitou pro kořenění řízků, díky její vysoké svítivosti - až 3600 Lu.
  • Při použití zářivky s modrým spektrem umístěné na boční strany boxu nebo pěstební místnosti je možno z mateční rostliny odebírat více klonů i z bočních částí rostlin.

Trochu vyšší pořizovací cena může leckoho odradit, je třeba ale podotknout, že co se LED světel týče, při dlouhodobém používání dochází jen k velmi malé ztrátě svítivosti, tímpádem investujete do produktu, který s vámi vydrží opravdu dlouho
Ano, tento produkt nemá za sebou minulost ve které by se dalo číst, je to ale inovace na kterou spousty pěstitelů trpělivě čekalo a teď už záleží pouze na nich samotných, aby se sami přesvědčili o výborných vlastnostech těchto inovativních LED svítidel. Jsme přesvědčeni, že výsledky budou více než uspokojivé.

Prospěšná plíseň, to je Trichoderma Harzianum

7. září 2016 v 15:53 | growway-garden |  HOT Produkt

Prospěšná plíseň, to je Trichoderma Harzianum

Pod pojmem "půdní život" si mohou pěstitelé většinou představit jen to nejhorší. Škůdce nejrůznějšího charakteru, vylézající z média, kteří se svobodně procházejí po substrátu a rostlinách nebo také plísně, které během krátkého časového intervalu dokáží kompletně zničit plod i strukturu téměř jakékoliv rostliny.

Ovšem není plíseň jako plíseň. Jednou z plísní, která se může přirozeně (ale je z naprosté většiny přidávaná jako aditivum) vyskytovat v Soil (zemitých) nebo Coco (kokosových) substrátech je Trichoderma Harzianum.
Stejně jako někteří malí živočichové a bakterie (o kterých si povíme příště) mohou být i plísně velice nápomocné. Díky jejich specifickým vlastnostem, extrémně rychlému množení a snadnému skladování i použití se za ta léta staly vysoce ceněným pomocníkem pěstitelů po celém světě.

Plísně jsou ve většině saprofické - odebírají organické mikroživiny, rozkládají zbytky kořenů ke svému životu přímo z půdy (v hydroponii je to tento rozklad obtížnější).

Stimulační prvek v podobě růstového hormonu IAA (kyselina indoliloctová) velmi výrazným způsobem napomáhá k rozvoji kořenového sytému.Funkce tohoto hormonu je viditelná pouhým okem a to jak v pěstebních substrátech, inertních pěstebních médiích, tak i v hydroponických a aeroponických systémech.

U půdních a kokosových substrátů se výskyt projevuje bílou vrstvou na povrchu a ve vrchních částech substrátu. Díky rychlému množení je tato houba schopna naprosto pokrýt povrch substrátu v květináči. U hydroponických systémů lze kontrolovat množení a to například díky hvězdicím, které jsou v sadě s BioFiltrem od firmy General Hydroponics.

Královna mezi houbami, tak to je Trichoderma. Díky symbiotickému soužití s kořeny - mykorhize, je tato houba schopna rozkládat částice odumřelých kořenů a díky extrémně rychlému množení také efektivně obalovat kořeny nové, což má u rostlin za výsledek zvýšené vstřebávání živin. A to vše bez jakýchkoliv nežádoucích účinků pro rostlinu!

Existuje spousty pěstitelů, kteří mají problémy s patogeny v oblasti kořenového systému. Přípravky jako ROT STOP tento problém sice dokáží vyřešit, každopádně prevence je vždy tou nejlepší ochranou a tu Trichoderma zvládá zcela dokonale.

Plíseň, která nemá ráda plíseň. I tak by se tato houba dala shrnout do jedné krátké věty. Trichoderma se upíná na kořeny a vlásečnice, které zcela obalí. Díky tomu jsou kořeny chráněny před dalšími nechtěnými plísněmi, které se tam dostali buď zcela náhodně nebo byly vytvořeny přemáčením substrátu nebo média, případně dlouhodobě převýšenou relativní vlhkostí vzduchu.

Trichoderma umožňuje komunikaci mezi kořenem (vlásečnicemi) a mezi rhizosférou (nejbližším okolím kořenů) díkyuvolňování auxidů, metabolidů, malých peptidů a dalších těkavých látek do rhizosféry a tím zvyšuje kapacitu možného přijímatelného množství látek, která je schopna rostlina pojmout pro svůj dokonalý růst a květ.

Možností, kde se s Trichodermou můžete setkat je poměrně velké množství. Je možné ji zakoupit ve formě Bioponic nebo SubCulture Mixů od General Hydroponics, CANNAaktrivatoru nebo produktu ***Bacterex ve formě prášku. Aplikuje se posypáním na povrch substrátu (a následným zalitím) nebo zamícháním do živného roztoku.
U hydroponického a aeroponického pěstování lze tento produkt přidat do rezervoáru při použití BioFiltru nebo hydroponické hvězdice.
Další možností je zakoupení substrátu. Co se týče zemitých substrátů nabízí se například CANNA Professional Plus. U kokosových substrátů je Trichoderma přidávána také do CANNA Coco Profesional Plus a Mother Earth Coco.

U lisovaného kokosu narazíte na Trichodermu v kostkách firmy U-GRO, které po zalití zvětší objem na 11 nebo 70 litrů kokosového substrátu, případně také u kostek Advanced Hydroponics 70 l a v rohožích U-GRO Slab nebo CANNA COGr.

Jak je zřejmé, možností jak využít tuto prospěšnou plíseň je opravdu velké množství. Můžeme ji doporučit všem, kteří chtějí obohatit svůj substrát nebo médium o něco, o čem kořeny rostlin můžou jen snít. Věříme, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.