Průvodce řízkováním - 1.část - Stavba matkárny, klonárny

26. května 2017 v 17:04 | growway

Průvodce řízkováním

1. Část

Stavba matkárny, klonárny

Nedaří se vám pěstovat ze semínek nebo potřebujete větší množství rostlin a nechcete za ně utrácet spousty peněz? Začněte si dělat vlastní klony!Spousta pěstitelů bere "matkaření" jako něco extrémně složitého a časově náročného - není tomu tak. S tou časovou náročností sice ze začátku ano, ale postupem času se tato záležitost ustálí a vám tak zbyde jeden z dalších krásných koníčků, kterému se lze věnovat.

V zásadě jde o to mít kvalitní mateční rosliny, potřebné vybavení a nějaké to know-how. S třetím zmíněným vám tímto seriálem chceme pomoci ale jak se vám bude řízkování dařit, to už záleží jen a jen na vás.


Jak s matkařením a klonováním začít?

Největší předpoklad pro to, abyste mohli dělat kvalitní klony, je mít zdravou a geneticky stabilní mateční rostlinu. Někteří pěstitelé si koupí jedno semeno, aniž by zjistili, co z rostliny vzejde, ho pak začnou nazývat mateční rostlinou a bezhlavě z ní začnou řezat klony - to je ovšem nesprávná cesta.

Budeme předpokládat, že si chcete dělat klony celoročně, takže se budeme dnes zabývat spíše indoorovým klonováním. K tomu je zapotřebí vhodné osvětlení, ventilace a výživa.

Stavba matkárny/klonárny

Nejdříve je potřeba upřesnit si prostory, ve kterých by se měly mateční rostliny a klony nacházet. Pokud nebydlíte v rodiném domě, nebo nemáte k dispozici volný pokoj či spíž, asi nejlepší volbou pro vás bude pěstební stan. Existuje obrovské množsví variant, kde si každý najde to svoje. Obecně se dá říci, že stan by měl být vyšší - v případě, že bychom si mateční rostliny chtěli zachovat na dobu třeba několika let.

Moc pěknou vychytávkou, co se pěstebních stanů týče, jsou Secret Jardin - Lodge. Tyto stany mají 3 oddělené prostory, proto je možné v jednom prostoru držet mateční rostliny, v druhém klony a v třetím si rostliny předpěstovat a nechat povyrůst. Moc dobře vymyšlené jsou také stany s označením Twin - tedy dvěmi oddělenými prostory, kde je jeden prostor určen matkám a druhý klonům.

Samozřejmě je možné matkárnu postavit takřka z čehokoliv - sololit, OSB desky, stará skříň apod. Řekněme si ale upřímně, kdo na to má dneska čas. Velkou výhodou pěstebních stanů je mobilita - kdykoliv se můžete rozhodnout s klonováním přestat, stan si složit a schovat si ho třeba pod postel, to oceníte především při stěhování nebo návštěvě někoho, kdo váš zápal pro zahrádkáření nesdílí.

Pokud už skříň nebo stan vlastníte a chcete si zprovoznit pouze klonárnu, nabízí se možnosti jako propagátory, případně stany, do kterých je možné umístit police, aby se do stanu vlezlo pokud možno co největší množství klonů.


Osvětlení

Vzhledem k tomu, že mateční rostliny i klony potřebují stejnou světelnou periodu - 18 hodin světla / 6 hodin tmy - se dá matkárna a klonárna zkombinovat. Je třeba mít ale na paměti, že klony nepotřebují tak intenzivní osvětlení ani ventilaci jako mateční rostliny. Osvětlení se řídí pomocí digitálních nebo mechanických spínacích hodin, případně spínacích rozvodných skříní.

Co se týče výběru osvětlení, záleží na počtu matečních rostlin a na ploše, kterou bude třeba osvítit. Možností je hodně i cenový rozsah je velký, takže záleží čistě jen na vašich potřebách. Na menší mateční rostliny a menší pěstební plochu se většinou používají CFL zářivky, případně sodíkové (HPS) nebo metalhalidové (MH) výbojky. Pokud nepotřebujeme velké množsví klonů a chceme je mít spíše velké, sáhneme po sodíkové výbojce. V případě, že bychom chtěli z mateční rostliny odebírat větší množství klonů, použijeme metalhalidovou výbojku - díky teplotě chromatičnosti těchto výbojek (bílé/modré světlo) nebude mít rostlina dlouhá internodia, takže budeme schopni nařezat klonů více. Třetí možností je zmíněná CFL zářivka - ta neemituje tolik tepla, je úspornější z hlediska elektrické náročnosti ale na rozdíl od předchozích dvou, mateční rostliny nejsou schopny moc rychle plodit nové klony.


Pokud bychom zabrouzdali v nových HI-TECH technologiích, objevili bychom například světla s označením LEP (Light Emiting Plasma), případně CMH či LEC (Ceramic Metal Halogen - Light Emiting Ceramic). Oba druhy osvětlení mají vynikající světelné spěktrum, takže rostliny pod těmito světly budou plodit více a pokud se vyvarujete základním pěstitelským chybám, nebudou vám ani ve vyšším stáří nakvétat. O LEP se navíc říká, že je ze všech ostatních druhů nejblíže spektru, které vydává slunce.

Další možností je použití LED osvětlení. Rozebírat je a jejich spektrum by bylo na článek sám o sobě. V každém případě, to samozřejmě možné je.

V každém případě - čím intenzivnější osvětlení, tím bude mateční rostlina více plodit.

U klonů tomu tak ale není. Klony nepotřebují tak intezivní osvětlení jako mateční rosliny, potřebují hlavně stabilní prostředí a co nejméně klimatických změn. Proto se pro klony používají především CFL nebo lineární zářivky. Klony lépe koření při nižší teplotě (kolem 23°C), proto je tohle osvětlení lepší než HPS nebo MH výbojky - protože neemitují skoro žádné teplo. Perfektní záležitostí jsou například kity se zářivkami umístěnými přímo ve stínidlu. Nejlepší barvou světla (chromatickou teplotou) pro osvícení klonů s největší pravděpodobností zakořenění je světlo o teplotě 6500K - 11000K - tedy blíže k bílému spektru.


Ventilace

S ventilací je to podobné - záleží na ploše a teplotě v prostoru. Ideální teplota pro matky je kolem 25°C. Ventilace by měla být adekvátní prostoru, ve kterém bude a světlu, které budete používat - pokud se rozhodnete pro HPS nebo MH, rozhodně budete potřebovat silnější ventilaci než u CFL zářivek. Jde tedy hlavně o to, prostor dobře uchladit a vzduch v pěstebním prostoru vyměnit.

K tomu abychom v matkárně zajistili kompletní výměnu vzduchu jsou zapotřebí 2-3 ventilátory:
  • Odtahový ventilátor
Je umístěn ve vrchní části boxu. Slouží k vyvedení vzduchu z pěstebního prostoru. Jak už bylo zmíně
no výše, tento ventilátor volíte podle plochy a podle osvětlení. Nejčastěji se na odtah vzduchu používají použivají takzvané UFO ventilátory. Existuje velká řada ventilátorů o různých průtocích, my doporučujeme použití
ventilátorů s regulací teploty a otáček. V tom nejlepším případě také s regulací vlhkosti, které jsou momentálně největší novinku v oblasti ventilátorů na trhu. Prostě si nastavíte maximální teplotu, kterou v boxe chcete mít, maximální vlhkost, případně také hysterézi nebo minimální a maximální otáčky a je hotovo. K odtahovému v
entilátoru je možné přidělat také pachový filtr pro případ, že byste řízkovali více aromatické rostliny.

  • Cirkulační ventilátor
Jak už název napovídá, jeho úkolem je cirkulovat vzduch v pěstební místnosti. Je také potřeba pro posílení matečních rostlin - proud vzduchu narážejícího do rostlin je nejdřív ohýbá, rostliny ale posilují svůj stonek aby n
áporu vzduchu odolaly a zvětšují jeho objem. Pokud chcete mít zdravé mateční rostliny, je velice důležité tuto část ve
ntilace nezanedbat. Sílu ventilátoru určujeme opět podle osvětlení a plochy. Pro tyto účely se používají buď ventilátory s klipsnou, které se dají upevnit na tyč pěstebního stanu, dále stojanové ventilátory nebo podlahové ventilátory. Pokud byste měli matkárnu velkou řekněme 1 x 1 m, velice dobrým pomocníkem pro cirkulaci vzduchu jsou ventilátory s oscilační mřízkou, která rozhání vzduch podobně jako otočný stojanový ventilátor.

  • Přítahový ventilátor
Používá se především pro větší stany či místnosti. Samozřejmě ho ale můžete umístit do malého stanu, ovšem je dobré vědět, že přítahový ventilátor by měl mít nanejvýš poloviční průtok jako váš odtahový ventilátor - v pěstebním prostoru by vždy měl být podtlak.
Ventilace jako celek je potřebná k chlazení pěstebního prostoru, posilování stonků matečních rostlin a hlavně stálému přísunu CO2.

U klonů není ventilace nutná. Jak je zmíněno výše, klony potřebují hlavně stabilní prostředí. Toho je možné docílit například umístěním klonů do skleníčku. Velkým rizikem pro klony jsou teplotní změny - a to zejména v zimě a na chladných místech - pokud se na klony svítí, světlo určité teplo vydává. Pokud se ale po zhasnutí teplota sníží o více než 5 stupňů, dochází k problému s kořeněním. Pomocníkem tak jsou výhřevné podložky pod skleníky případně rovnou skleníky s regulací teploty a termostatem.


Vlhkost

K tomu aby matky pěkně rostly a plodily je zapotřebí také vlhkost - tu můžeme zvýšit zvlhčovačem případně snížit odvlhčovačem.

Zvlhčovače se používají především dva typy - kompaktní nebo nebler. Kompaktní zvlhčovač má v sobě nádrž, kterou v případě potřeby lze doplnit vodou. Velikost nádrže se pohybuje od 1,5 do 6 litrů. Některé typy mají také další funkce jako je ionizátor, časovač, případně regulaci.

Nebler je těleso, které vypouští stejnou "mlhu" jako klasický zvlhčovač s tím, že je umístěn na plováku a nádrž, ze které chcete vodu "odpařovat" si vybíráte sami. Je tak možné tento zvlhčovač dát například do podlouhlé nádoby a tím ušetřit místo. Další výhodou je nižší pořizovací cena. Velkou nevýhodou ovšem je, že se nedá nijak regulovat.

Vlhkost pro mateční rostliny by se měla pohybovat kolem 70-80%. Absolutně nevhodné jsou prostory bez zvlhčovače, kde mohou hodnoty vlhkosti klesnout pod 50% - z takových matek jednak moc klonů neuděláte a hlavně procento zakořenělých řízků bude daleko menší.

Rozhodně je dobré mít v matkárně teplo-vlhkoměr se zaznamenáváním minimální a maximální teploty. Všechny hodnoty jsou uloženy v tomto teplo-vlhkoměru a vy tak budete moci snáze regulovat podmínky, ve kterých budou mateční rostliny růst.

U klonů je vlhkost hodně podstatným faktorem pro zdraví a rychlé kořenění. Dá se říci, že by měla být co nejvyšší, třeba 90%. Čím nižší vlhkost, tím větší riziko, že to klony nevydrži. Proto je opravdu podstatné vlhkost kontrolovat. Dobré je nechat je uzavřeny ve skleníčku a při kontrole vrchní víko skleníčku pokropit postřikovačem abychom vlhkost zvýšili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamila Kamila | Web | 27. května 2017 v 12:13 | Reagovat

Konečně něco polopatického pro mě....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama