GrowMax Water aneb není nad čistou vodu

6. června 2017 v 15:50 | growway |  HOT Produkt


GrowMax Water aneb není nad čistou vodu

Je tomu velice nedávno, co jsme měli tu možnost navštívit seminář společnosti GrowMax Water, jejíž produkty už máme delší dobu v nabídce. Jedná se o vodní filtry a reverzní osmotické jednotky, které jsou určeny přímo pro pěstování rostlin (na rozdíl od těch, na které běžně narazíte v hobby marketech).


Společnost GrowMax Water se začala orientovat na vodní filtry a osmotické jednotky z jednoho prostého důvodu - obsahy chlóru a solí ve vodě v některých přímořských zemích, například Španělsku, se staly neúnosným problémem pro pěstování rostlin. Obsah solí a dalších rozpuštěných látek ve vodě (EC) v blízkosti Španělského pobřeží dosahuje v některých místech hodnoty až 14.0! My jsme na tom v České Republice samozřejmě o něco lépe, ale není čemu tleskat. Například EC v okolí Brna někdy překračuje i hodnoty 1.2. Co to znamená?

Znamená to jediné - okrádání rostlin o živiny, které by podpořily jejich růst a květ. Hodnoty EC používané pro pěstování rostlin se nejčastěji pohybují v rozmezí 1.4 až 2.2. Když vezmete v úvahu, že má voda z vodovodního řádu hodnotu 1.0, z čehož rostlina skoro nic nezužitkuje (kromě vápníku, hořčíku a malého množství dalších stopových prvků) - zbývá vám tak prostor pro živiny třeba jen 0.8, což je velice málo. Voda z kohoutku také obsahuje jeden velice nepříjemný element a to chlór.

Chlór se běžně používá k čistění vody v bazénech, je ale také přidáván do pitné vody z důvodu čištění vody od bakterií. Kolik chlóru stát dává do pitné vody se asi jen tak nedozvíme (nezvedá hodnotu EC a bez speciálního měření nejde ve vodě rozeznat), nezbývá nám tak než věřit, že jsou tyto hodnoty pro člověka zvládnutelné. Co se týče rostlin, ty mají na chlór jiný názor.


Možná znáte ten případ, kdy vám rostliny vyklíčily, povyrostly a následně zvadly a umřely, aniž by došlo k vyschnutí nebo přelití - to má ve většině případů za následek chlór, který zamezil přísunu živin. Někteří pěstitelé se tomu brání tak, že nechávají vodu 24 hodin odstát - to je možné ale jen v případě, že nepoužíváte pro zalévání nebo doplnění rezervoárů hodně vody, ale třeba jen 10l. Co ale v případě, že co 2 dny zaléváte větším množstvím vody, nebo nemáte možnost nechat si vodu odstát? Od toho jsou tady GrowMax Water produkty!


Vodní filtry

Filtry společnosti GrowMax Water slouží k eliminaci chlóru ve vodě a to až z 99%! Eliminují také herbicidy, pesticidy a další těkavé organické kontaminanty (např. zvířecí trus). Díky tomuto filtru odpadá čekání na to, než bude voda odstátá - filtr filtruje vodu průtokově a bez odpadních ztrát. V těchto filtrech je použit uhlíkový filtr, takže nedochází k negativnímu vlivu na životní prostředí. V případě výměny tohoto filtru je možné nahradit jej ještě za kokosový, což je k ochraně životního prostředí ještě šetrnější.

Tyto filtry se vyrábějí v provedeních 240 l/h, 400 l/h, 800 l/h a 2000 l/h a tak záleží pouze na vás a na vašich potřebách.

Připojení těchto filtrů k hadici nebo kohoutku je velice jednoduchou záležitostí díky variabilním spojkám, které jdou nejen velmi rychle napojit ale navíc skvěle těsní. U těchto filtrů není potřeba měřit tlak, takže si vodu můžete pustit tak rychle, jak potřebujete.


Reverzní osmózy

Kdybychom porovnávaly díly čisté vody na díly té odpadní u běžně dostupných osmotických jednotek a jednotek GrowMax Water, dopadlo by to takto:

- Abychom vyčistili 1 litr vody u běžných osmóz - 5 litrů by odešlo do odpadu
- U GrowMax Water by na 1litr čisté vody přišly do odpadu pouze 3 litry - a to je při 100 litrech už pořádný rozdíl!

Osmotická jednotka GrowMax Water se skládá ze 1-2 filtrů (uhlíkový nebo kokosový a sedimentový) a poté samotné osmotické membrány - a to v závislosti na typu osmotické jednotky, respektive množství vody, kterou dokáže vyčistit.
Všechny tyto jednotky dosahují až 95% eliminace solí, herbicidů. pesticidů a těkavých organických látek a až 99% chlóru - razantně tak snižují EC - v případě České Republiky by se měly dostat i na hodnotu 0, jelikož nemáme tak extrémně vysoké EC jako v jiných zemích.

U osmotických jednotek je nutné hlídat tlak - proto v sobě mají zabudované tlakoměry (manometry). Tlak by měl být vyšší než 3 bary - v případě, že by tomu tak nebylo, je nutné použít vodní čerpadlo. Vyšší tlak však ničemu nevadí.

Součástí příslušenství osmotických jednotek je také plovák, který zastaví přívod vody ve chvíli, kdy je plný rezervoár.

Elekrická náročnost těchto jednotek nepřesáhne 20W, což je jeden z dalších pozitivních aspektů oproti klasickým osmotickým jednotkám. Další výhodou je snadná výměna filtrů - ta je důležitá zejména proto, aby nedošlo k poškození membrány. Výměna filtrů by měla probíhat co 3 až 5 měsíců v závislosti na používání. Že je potřeba vyměnit filtr poznáte jednoduše - začne se vám zvedat hodnota EC. Nenechávejte ale nic náhodě - pokud se sedimentový filtr ucpe, všechny nečistoty putují do membrány, ta se může zanést a přestat fungovat. Výměna membrány je podstatně dražší než filtru, proto si pravidelnou výměnu filtrů pořádně promyslete, rozhodně to není na škodu, pokud chcete pár tisíc ušetřit.

Ostatně vyměnit se dají úplně všechny součástky osmózy i filtru, i ty nejmenší šroubky, které GrowMax Water na vyžádání zašle.

Kromě snížení EC mají osmotické jednotky jednu parádní vlastnost a tou je, že výstupní voda z osmotické jednotky má hodnotu pH vždy v rozmezí 6.0 - 6,5! Pro pěstitele, kteří pěstují v půdě s organickými hnojivy je to jedna veliká výhra a to taková, že není pH dále třeba upravovat. Tuto výhodu ocení také všichni pěstitelé v té nejdůležitější fázi květu (3-5 týden), kdy je ideální hodnota pro pěstování v půdě pH 6.3 a při pěstování v hydroponických/aeroponických systémech hodnota pH 6,1

Co je potřeba zdůraznit je, že osmotické jednotky někdy nemusí přesně pracovat, když vstupní voda pochází ze studny. Pokud byste si přesto chtěli vodu ze studny vyčistit, stačí zajít na příslušný úřad a za cenu kolem 700,-Kč si nechat udělat rozbor vody, který prokáže obsah dusičnanů, dusíku, sodíku nebo případně stopy rozpuštěných zvířecích výkalů a další nečistoty. Tyto hodnoty nám předat a my je dále přepošleme společnosti GrowMax Water, kteří nám potvrdí, zda je možné vodu přes osmotickou jednotku prohnat či nikoliv.

Reverzní osmotické jednotky se vyrábí v provedeních 20 l/h, 40 l/h, 125 l/h. Zvláštním typem těchto jednotek je typ MAXQUARIUM, který dokáže vyčistit celých 100% solí a nečistot ve vodě, 99% chlóru a při tom vyčistit až 500 litrů za den!


Takže jaké má dopady používání osmotických jednotek pro vás a vaše rostliny:
  • Více prostoru pro živiny a tím i větší a zdravější rostliny
  • Ochrana mikroorganismů v půdě - velké množství chlóru a nečistot je zabíjejí
  • Udržuje vyrovnané pH mezi 6.0 a 6.5
  • Vyhnete se blokaci účinků vašeho hnojiva, ke kterému dochází v případech, že se v substrátu nebo vodě nahromadí vápník
  • Kontrola vstupní výživy a menší problémy s deficity nebo nadbytky určitých prvků

Na závěr je naší poviností doplnit, že při používání reverzní osmózy sice vyčistíte vodu od přebytečných solí, ale příjdete také o vápník, který je pro život rostlin potřebný a který se v jiných než 3 složkových hnojivech nevyskytkuje a když ano, tak pouze ve stopovém množství. Deficit vápníku se projevuje jako první a to velkými žlutými fleky a malými flíčky po žilkách listů. Je proto více než nutné vápník dodávat externě - doporučujeme proto použití produktů Green House Feeding - Calcium, Mills - CalMag případně Grotek - CAL-MAX. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama